Dálniční známky a dálnice v Rakousku

Dálnice v Rakousku a dálniční známky

Chystáte se vyrazit na dovolenou do Rakouska nebo přes něj budete jen projíždět? Tak to byste měli znát několik základních informací, speciálně o poplatcích. Bylo by nemilé zjistit, že vám chybí dálniční známka až ve chvíli, kdy vás staví rakouská policie.

V první řadě je dobré si před cestou zkontrolovat povinnou výbavu vašeho vozu. V zimních měsících musíte mít při jízdě do Rakouska sněhové řetězy, což kontrolují policisté nejčastěji přímo na hranicích nebo v místech, kde jsou značky, které řetězy nařizují. Dalším rozdílem oproti české legislativě je povinnost mít ve vozidle tolik reflexních vest, kolik jede pasažérů.

Dálnice a poplatky

Dálniční známka je v Rakousku je velmi důležitá a určitě byste na ni měli myslet včas. Jízda na dálnicích a některých rychlostních silnicích je povolena pouze se známkou. Jestliže projíždíte tranzitem nebo jedete na kratší dovolenou, stačí vám známka na 10 dní. Pokud jezdíte do Rakouska pravidelně, pořiďte si známku na dva měsíce či přímo roční. Tak jako v Česku, můžete mít rakouskou dálniční známku na skle pouze jednu, umístěnou podle nákresu. Pokud si říkáte, že kupovat známku jsou vyhozené peníze, dejte si navíc do peněženky 80 EUR, protože přesně taková je pokuta v případě, že vám štěstí nebude příliš nakloněno. Na některých zvlášť placených úsecích dálnic (mýto), není nutné mít dálniční známku.

Dálniční známku si musí zakoupit nejen řidiči osobních automobilů, ale i řidiči motocyklů. Pro ty je známka o polovinu levnější. Samozřejmě existují i cesty okolo, které nejsou zpoplatněné, ale ani zdaleka tak rychlé a pohodlné.

Kde koupíte rakouskou dálniční známku

  • benzínové pumpy
  • ÚAMK Žlutý Anděl
  • směnárny
  • některé pobočky ABA
  • pobočky Cash Point

Kolik stojí rakouská dálniční známka

  • 10 denní  pro motocykly – 5,1 EUR, pro osobní automobily – 8,8 EUR
  • 2 měsíční pro motocykly – 12,9 EUR, pro osobní automobily – 25,7 EUR
  • Roční pro motocykly – 34,1 EUR, pro osobní automobily – 85,7 EUR

 

Dálnice v Rakousku

Rakouské dálnice se v posledních letech stále modernizují a jejich celkový stav je velmi slušný. Ani zdaleka se nedá (bohužel) srovnat s kvalitou i rozlohou dálnic v České republice. Samozřejmě i zde je potřeba počítat, že v některých místech je stav mírně zhoršený, zejména u starších úseků. Na každé dálnici je dostatečný počet čerpacích stanic i odpočívadel. Ovšem pozor. Není to jako v Česku, kdy narazíte na pumpu každých 10 km. Jakmile se vám rozsvítí kontrolka k doplnění paliva, načerpejte hned u první stanice! K další byste totiž dojeli už s pěkně oroseným čelem. Nebo vůbec.

Provoz se neustále mění. Přes týden, ve večerních nebo nočních hodinách se dá projet zcela bez problémů. O prázdninách a víkendech v zimě i létě, je potřeba počítat se zvýšeným provozem, protože všichni vyrážejí na dovolené a výlety. Provoz je celkem bezpečný a plynulý. Rakouští řidiči jsou ohleduplní. Dodržujte veškerá omezení rychlosti, protože policie je zde opravdu aktivní a po celé zemi je umístěno mnoho stacionárních radarů.

Na většině dálnic mimo A1 West Autobahn a A2 Süd Autobahn je omezení rychlosti od 22 hod do 5 hod kvůli hluku na 110 Km/h.

Pokuty jsou hodně drahé

Rakouská policie je pozorná a řidiče trestá za neukázněnost dosti přísně. Za telefonování za volantem vás čeká pokuta na místě 50 EUR a ve správním řízení 72 EUR. Jestliže nedáte znamení o změně směru jízdy i při přejíždění z pruhu do pruhu, hrozí vám až 2180 EUR (60 000 Kč). Stejná pokuta hrozní za ohrožení chodce na přechodu či mimo obec (malý odstup od chodce nebo cyklisty). Za nedbalostní trestný čin (neúmyslné zabití vozidlem) vám hrozí až dva roky vězení. Jestliže řidič zabije pod vlivem alkoholu nebo návykových látek, je sazba pět let. Samozřejmě je u obou případů i peněžitý trest dle platu viníka.

I když krásně upravené dálnice a plynulý provoz v Rakousku lákají k rychlé jízdě, raději uberte nohu z plynu, ať dojedete ve zdraví a s plnou peněženkou.